2017

Januari

Funchal Marathon

Magnus Bergh deltog i Funchal Marathon på Madeira.
Funchal Marathon
29/1 2017
Funchal, Madeira, POR

Marathon
M65
2. Magnus Bergh 4.10.31N

Pallas-spelen

Pallas-spelen hade som alltid några veteranklasser.
Med ålderskorrigerade resultat vann Bure Elfström 60 m och längd.

Pallas-spelen
28-29/1 2017
Malmö/A

MS
60 m
försök 1
8. Martin Pålsson 7,99

Veteran
M 60 m
heat 1
1. Martin Pålsson 7,92 (ålderskorr. 7,49, 4:a totalt)

heat 2
1. Karl-Gustav Björklund 9,94 (ålderskorr. 7,93, 6:a totalt)
2. Bengt-Åke Jensen 9,96 (ålderskorr. 8,07, 8:a totalt)
3. Bure Elfström 10,59 distr. rek. (ålderskorr. 6,65, totalt 1:a)

Längd
1. Bure Elfström 3,21 (ålderskorr. 7,29, 1:a totalt)

Malmö Indoor

Årets upplaga av Malmö Indoor (inkl. IVDM del 2) samlade 21 deltagare från Heleneholm.
Vi fick 8 guld i IVDM genom Lis Örnhed (K35) 3.000 m, Sebastian Björklund (M35) 400 m, Mikael Yllner (M50) 400 m, Kenth Larsen (M65) 400 m, Åke Jonson (M75) 400 m, stav och tresteg samt Gunnar Nilsson (M80) 400 m.
Kanske något förvånande att en Långlöparsektion tog 5 av 8 guld på 400 m.
Därutöver blev det 7 silver och 4 brons.
Heleneholm blev överlägset bästa förening i IVDM och leder nu stort i tävlingen om Skånes Bästa VDM-förening.

Malmö Indoor
21/1 2017
Malmö/A

K35
3.000 m
1. Lis Örnhed 12.13,49
2. Charlotta Schönbeck 12.28,60

K40
400 m
3. Kristina Larsson 82,50

MS
3.000 m
8. Simon Strand 10.43,30
10. Daniel Ekvall 12.01,45

M35
400 m
1. Sebastian Björklund 54,53 (distr. rek.)

3.000 m
7. Anders Holm 11.19,49

M45
3.000 m
10. Erik Månsson 13.48,81

Tresteg
2. Erik Månsson 5,23

M50
400 m
1. Mikael Yllner 69,79
2. Stefan Magnusson 71.19

3.000 m
4. Mikael Yllner 11.24,80
5. Stefan Magnusson 11.27,09
9. Lars-Erik Skans 12.11,33

M55
3.000 m
3. Håkan Torstensson 11.06,18
6. Anders Östman 12.04,39

M65
400 m
1. Kenth Larsen 72,01
3. Bo-Göran Malmborg 77,49
5. Göran von Rosen 91,11
6. Magnus Bergh 91,33

3.000 m
2. Kenth Larsen 12.12,06
5. Bo-Göran Malmborg 13.23,47
6. Göran von Rosen 14.51,35

M70
3.000 m
3. Ulf Karlström 17.08,49

Stav
2. Klas Fjällrot 1,70 (tang. klubbrek.)

Tresteg
2. Klas Fjällrot 6,13

M75
400 m
1. Åke Jonson 88,14

3.000 m
2. Åke Jonson 14.12,12

Stav
1. Åke Jonson 1,90 (klubbrek.)

Tresteg
1. Åke Jonson 4,90 (klubbrek.)

M80
400 m
1. Gunnar Nilsson 119,92

IVDM, del 1

Tävlingsåret har nu startat med årets första IVDM i Lund.
Sektionen hade 7 deltagare på tävlingen.
Det blev 4 guld genom Martin Pålsson (M40) 60 m, Klas Fjällrot (M70) 60 m häck och längd samt Gunnar Nilsson (M80) 60 m.
Därutöver blev det 5 silver och 3 brons och Heleneholm blev främsta förening när det gäller föreningspoängen.

IVDM, del 1
13/1 2017
Lund

M40
60 m
1. Martin Pålsson 7,98
3. Pontus Kastberg 8,66

Längd
2. Pontus Kastberg 4,73

M45
60 m
4. Erik Månsson 10,02

Längd
2. Erik Månsson 3,28

M65
60 m
2. Bo Jönsson 14,17

Längd
2. Bo Jönsson 2,43

M70
60 m
3. Klas Fjällrot 11,18

60 m häck
1. Klas Fjällrot 15,08

Längd
1. Klas Fjällrot 3,12

M80
60 m
1. Gunnar Nilsson 12,52

K40
60 m
3. Kristina Larsson 9,89

Längd
2. Kristina Larsson 2,83

Februari

IVDM, del 4

För 5:e året arrangerade vår sektion tillsammans med MAI:s veteransektion IVDM, del 4.
20 heleneholmare deltog och tog 12 guld genom Lis Örnhed (K35) 800 m, Peter Karlström (M35) höjd, Martin Pålsson (M40) kula, Erik Månsson (M45) höjd), Håkan Torstensson (M55) 800 m, Kenth Larsen (M65) 800 m, Nils H Persson (M70) 800 m, Klas Fjällrot (M70) kula, Ingvar Olausson (M75) 800 m, Åke Jonson (M75) kula, Gunnar Nilsson (M80) 800 m, stafettlaget 4×200.
Därutöver blev det 12 silver och 2 brons.

IVDM, del 4
18/2 2017
Malmö/A

K35
800 m
1. Lis Örnhed 2.35,72

Höjd
2. Lis Örnhed 1,26 (klubbrek.)

M35
800 m
2. Sebastian Björklund 2.01,63 (klubbrek.)
4. Peter Karlström 2.27,83
5. Johan Westman 2.39,00

Höjd
1. Peter Karlström 1,38

M40
800 m
4. Pontus Kastberg 2.33,38

Kula
1. Martin Pålsson 8,97

M45
Höjd
1. Erik Månsson 1,02

Kula (7,26 kg)
2. Erik Månsson 5,73

M50
800 m
2. Stefan Magnusson 2.41,93

M55
800 m
1. Håkan Torstensson 2.29,46

Kula (6 kg)
2. Hans Jönsson 6,47

M65
800 m
1. Kenth Larsen 2.40,41
2. B-Göran Malmborg 2.55,02
4. Gunnar Sterner 3.01,62
6. Bo Jönsson 3.57,90

M70
800 m
1. Nils H Persson 3.02,55
6. Ulf Karlström 4.21,03

Höjd
2. Ulf Karlström 1,20
3. Klas Fjällrot 1,17

Kula (4 kg)
1. Klas Fjällrot 10,02
2. Ulf Karlström 6,80

M75
800 m
1. Ingvar Olausson 3.16,36
2. Åke Jonson 3.24,12

Höjd
2. Åke Jonson 1,20 (klubbrek.)

Kula (4 kg)
1. Åke Jonson 7,70 (klubbrek.)

M80
800 m
1. Gunnar Nilsson 4.36,30

Kula (3 kg)
2. Gunnar Nilsson 5,66

Stafett 4 x 200 m
M (minst 2 deltagare M50+)
1. Heleneholms IF, lag 1 1.57,23
(Sebastian Björklund, Martin Pålsson,
Stefan Magnusson, Kenth Larsen)
2. Heleneholms IF, lag 2 2.13,79
(Peter Karlström, Johan Westman
Håkan Torstensson, Bo-Göran Malmborg)
3. Heleneholms IF, lag 3 2.35,38
(Erik Månsson, Hans Jönsson,
Åke Jonson, Nils H Persson)
4. Heleneholms IF, lag 4 2.46,92 (utom tävlan)
(Lis Örnhed, Bo Jönsson,
Ulf Karlström, Christian Kvarnerup Larsson)

IVSM femkamp

Årets IVSM i femkamp gick i Nyköping.
En deltagare från sektionen, Åke Jonson, som tog guld i M75.

IVSM femkamp
12/2 2017
Nyköping

M75
1. Åke Jonson 2.402 poäng (klubbrek.)
60 m häck 15,83 (klubbrek.)
Längd 2,48
Kula 7,32 (klubbrek.)
Höjd 1,15 (klubbrek.)
1.000 m 4.29,63 (klubbrek.)

Atleticumspelen – IVDM, del 3

Föreningens egen inomhustävling Atleticumspelen var DM-tävling för seniorer, juniorer, ungdomar och veteraner.
Sektionen hade 7 deltagare som tog hem 2 guld genom Lis Örnhed (K35) 1.500 m och Kenth Larsen (M65) 1.500 m.
Därutöver blev det 3 silver och 2 brons.

Atleticumspelen
11-12/2 2017
Malmö/A

MS 200 m
17. Martin Pålsson 25,50 (2:a på DM) (klubbrek.)

M35 1.500 m
3. Peter Karlström 5.10,09

M50 1.500 m
2. Stefan Magnusson 5.23,82

M65 1.500 m
1. Kenth Larsen 5.35,22
2. Bo-Göran Malmborg 5.53,51
3. Magnus Bergh 6.53,53

K35 1.500 m
1. Lis Örnhed 5.39,32 (klubbrek.)

VSM inomhus

Årets Veteran-SM, inomhus gick i Borås med nytt deltagarrekord.
Heleneholm bidrog med 4 deltagare som gjorde 15 starter.
Åke Jonson svarade ensam för 10 av dessa.
Det resulterade i 4 guld genom Åke Jonson (M75) i 3.000 m, 60 m häck och tresteg samt Bure Elfström (M85) i längd.
Dessutom blev det 1 silver och 5 brons.

IVSM
3-5/2 2017
Borås

M40
60 m
3. Martin Pålsson 7,83

200 m
6. Martin Pålsson 25,56 (tang. klubbrekord)

M65
800 m
5. Magnus Bergh 3.14,46

3.000 m
8. Magnus Bergh 14.12,21

M75
60 m
4. Åke Jonson 11,29

200 m
4. Åke Jonson 40,07 (klubbrek.)

400 m
3. Åke Jonson 91,24

800 m
3. Åke Jonson 3.37,14

1.500 m
2. Åke Jonson 6.51,87

3.000 m
1. Åke Jonson 13.53,20

60 m häck
1. Åke Jonson 16,64 (klubbrek.)

Stav
3. Åke Jonson 1,90 (klubbrek.)

Tresteg
1. Åke Jonson 5,31 (klubbrek.)

Vikt 7,26 kg
3. Åke Jonson 10,90 (klubbrek.)

M85
60 m
– Bure Elfström DNF

Längd
1. Bure Elfström 3,31

Mars

Annelundsrundan

Magnus Bergh deltog i Annelundsrundan – ett kontrollmätt 10 km-lopp i Ljungby.

Annelundsrundan
25/3 2017
Ljungby

10 km (kontrollmätt)

M
41. Magnus Bergh 49.42

Sydkystløbet, forår

Sydkystløbet är ett marathonlopp som går söder om Köpenhamn vår och höst.
Magnus Bergh deltog i årets vårlopp.

Sydkystløbet, forår
19/3 2017
Greve, DEN

Marathon

M
42. Magnus Bergh 3.53.26N

Varvetmilen, Helsingborg

Varvetmilen, Helsingborg hette tidigare GöteborgsVarvets Seedningslopp, Helsingborg.
Endast ett namnbyte. Det är fortfarande ett seedningslopp för GöteborgsVarvet på 10 km.
Tre sektionsmedlemmar deltog.

Varvetmilen, Helsingborg
19/3 2017
Helsingborg

10 km (kontrollmätt)

M
28. Niklas Olausson 37.00
64. Anders Holm 39.34

K
155. Kristina Larsson 56.03

Maxilöpet

Maxilöpet inleder traditionellt långloppssäsongen i Skåne.
Tre sektionsmedlemmar deltog.

Maxilöpet
11/3 2017
Bromölla

5 km

M
2. Sebastian Lenander 17.41
10. Magnus Bergh 24.04
12. Erik Månsson 24.26

Veteran-NM inomhus

10-12 mars arrangerades Veteran-NM, inomhus i Huddinge.
Det har varit det hittills näst största IVNM med omkring 1.100 starter.
Sektionen hade en deltagare, Åke Jonson (M75), som ensam erövrade 6 medaljer (2 guld, 3 silver och 1 brons).

IVNM
10-12/3 2017
Huddinge

M75

400 m
1. Åke Jonson 1.39,90

800 m
2. Åke Jonson 3.13,61

1.500 m
2. Åke Jonson 6.48,51

3.000 m
1. Åke Jonson 14.44,59

60 m häck
2. Åke Jonson 14,62 (klubbrek.)

Tresteg
3. Åke Jonson 5,74 (klubbrek.)

Husum Marathon

Magnus Bergh deltog i Husum Marathon.

Husum Marathon
4/3 2017
Husum, GER

M65
4. Magnus Bergh 4.01.45

Vasaloppet

Som vanligt åkte några av våra medlemmar Vasaloppet trots nästan obefintliga möjligheter att träna på snö hemmavid.

Vasaloppet
4/3 2017
Sälen-Mora

3.516 Leif Malmquist (H50) 6.17.25

Öppet spår, söndag
26/2 2017
Sälen-Mora
Conny Bergsteinsson (H50) 6.52.32
Tommy Törnquist (H55) 7.54.34

April

Den grønne Halvmarathon

En vecka efter Spartas halmarathonlopp i Köpenhamn gick ett annat klassiskt halvmarathonlopp i Lyngby lite utanför Köpenhamn.
Två sektionsmedlemmar deltog.

Den Grønne Halvmarathon
30/4 2017
Lyngby

M65
2. Magnus Bergh 1.43.53
14. Göran von Rosen 2.07.39

NIKE Marathontest 4

Sparta har i många år kört en rad tävlingar inför Copenhagen Marathon.
NIKE Marathontest 4 är en kontrollmätt halvmarathontävling.
Magnus Bergh deltog i år och fick bästa tid i M65-klassen.

NIKE Marathontest 4
23/4 2017
København, DEN

Halvmarathon

M65
1. Magnus Bergh 1.44.41

Skrylleloppet

I årets Skryllelopp kom 17 deltagare från sektionen.
Bäst lyckades Marina Stoltz som tog en 3:e plats i den kvinnliga tävlingsklassen på 10 km
och därmed viktiga poäng i Skånes GP, långlopp.

Skrylleloppet
22/4 2017
Skrylle

K 10 km tävlingsklass
3. Marina Stoltz 40.30
13. Sara Ivarsson 46.52
14. Anne Erixon 47.53
17. Beatrice Christensson 52.31
18. Erica Rönnhage 53.13

M 10 km tävlingsklass
11. Rickard Andersson 35.10
19. Niklas Olausson 37.30
26. Simon Strand 39.32
35. Martin Ulriksson 41.06
37. Mats Nilsson 42.08
44. Lionel Rieloff 44.29
47. Magnus Bergh 48.12
48. Mats Magnusson 48.14

Motion 10 km

M
111. Andreas Axiö Apitzsch 47.43
114. Lars Lindgren 47.49

Motion 5 km
64. Sven-Göran Persson 39.46

F11 3 km
13. Linnéa Stoltz 22.33

Höganäs Halvmarathon

En sektionsmedlem deltog i den nya tävlingen Höganäs Halvmarathon.
Det var Caroline Carlander som vann den kvinnliga klassen med den fina tiden 1.29.07.

Höganäs Halvmarathon
22/4 2017
Höganäs

K
1. Caroline Carlander 1.29.07 (nettotid 1.29.03)

Ryssbergsloppet

Ryssbergsloppet gick traditionsenligt på Långfredagen.
8 sektionsmedlemmar deltog.
Ingvar Olausson (M75) och Gunnar Nilsson (M80) vann sina klasser.

Ryssbergsloppet
14/4 2017
Sölvesborg

M40 (12,9 km)
6. Pontus Kastberg 57.12

M45 (12,9 km)
9. Erik Månsson 68.34

M50 (12,9 km)
2. Stefan Magnusson 56.19
5. Lars-Erik Skans 62.27

M65 (5,1 km)
3. Magnus Bergh 24.35

M75 (5,1 km)
1. Ingvar Olausson 25.20
2. Åke Jonson 25.31

M80 (5,1 km)
1. Gunnar Nilsson 29.33

DM/VDM 10 km landsväg

DM/VDM 10 km landsväg gick även i år i Ystad och var som vanligt en välarrangerad tävling.
30 heleneholmare deltog i tävlingen.
Vi tog 3 guld genom Marina Stoltz (K40), Åke Jonson (M75) och Gunnar Nilsson (M80).
Därutöver blev det 4 silver och 4 brons.
Marina Stoltz tog också brons i den kvinnliga seniorklassen.
Heleneholms IF blev den förening som tog flest VDM-poäng

DM/VDM 10 km landsväg
9/4 2017
Ystad

MS
11. Simon Strand 37.47
13. Daniel Ekvall 39.47

M35
6. Niklas Olausson 36.53
8. Anders Holm 38.31
11. Peter Karlström 40.34
12. Johan Westman 41.10

M40
2. Rikard Andersson 34.58
5. Peter Tall 37.27
7 Fredrik Stoltz 40.11

M45
12. Mats Nilsson 41.11
22. Erik Månsson 50.23

M50
7. Martin Johansson 39.29
9, Stefan Magnusson 40.39

M55
2. Håkan Torstensson 39.48
7. Göran Kvarnerup 45.09
11. Hans Jönsson 50.31

M65
3. Tord Svanfelt 43.26
4. Magnus Bergh 47.47
6. Bo Jönsson 68.42
7. Lars Moberg 72.25

M70
3. Ulf Karlström 57.21

M75
1. Åke Jonson 50.58
2. Ingvar Olausson 51.50

M80
1. Gunnar Nilsson 57.21

KS
7. Anne Erixon 45.57

K35
2. Lis Örnhed 44.12

K40
1. Marina Stoltz 39.52 (3:a i senior-DM)
6. Kristina Larsson 56.55

K45
3. Beatrice Ckristensson 51.07

K60
3. Ylva Jönsson 55.20

Christianshavnemilen

Christianshavnemilen i Köpenhamn gäller en gammal dansk mil, som motsvarar 7,532 km.
Magnus Bergh deltog i loppet.

Christianshavnemilen
3/4 2017
København, DEN

7,532 km

M 60+
7. Magnus Bergh 36.29

ISM Gång

Åke Jonson tyckte att det blivit för få friidrottsgrenar inmhus (;-)) och ställde därför upp i ISM Gång.
I sin första gångtävling tog han sig i mål och tog silver i H75 på 3.000 m.

ISM Gång
1/4 2017
Karlstad

Veteraner 3.000 m

H75
2. Åke Jonson 23.35,47

Maj

Stafett-SM

För första gången ingick VSM i stafett i Stafett-SM som tidigare endast innehållit klasser för seniorer och ungdomar.
Tyvärr ställde endast få veteranlag upp.
Tydligen var detta för nytt och och informationen hade uppenbarligen inte trängt fram.
Eftersom tävlingen gick i Malmö hade man räknat med att i alla fall de skånska föreningarna skulle ställa upp i veteranklasserna.
Heleneholm lyckades ändå ställa upp med ett lag i M75, 3 x 800 m och tog ett guld som uppmärksammades både av speaker och publik.

Stafett-SM
27-28/5 2017
Malmö

3 x 800 m

M75
1. Heleneholms IF 10.40,19
(Ingvar Olausson, Åke Jonson, Gunnar Nilsson)

Änglamilen

Änglamilen samlade i år 5 deltagare från sektionen.
Bäst lyckades Marina Stoltz, som blev 5:a i den kvinnliga elitklassen.
Hon blev 4:a Skånes GP och fick på det sättet viktiga poäng i den tävlingen.
Efter 3 deltävlingar i Skånes GP ligger Marina nu på en delad 2:a plats.

Änglamilen
27/5 2017
Ängelholm

10 km

Kvinnor elit
5. Marina Stoltz 40.15

Män elit
17. Simon Strand 41.25
20. Anders Holm 41.34
36. Daniel Ekvall 44.53
47. Magnus Bergh 1.18.53
(Denna tid beror på att Magnus startade i fel startgrupp)

VDM 3.000 m

Årets tredje arena-VDM var 3.000 m i Lund.
Loppet innehöll även senior- och ungdomsklasser.
Mer än 100 startande totalt.
12 av dessa kom från vår sektion.
Vi fick 2 guld genom Beatrice Christensson (K45) och Gunnar Nilsson (M80) samt 1 silver och 1 brons.

VDM 3.000 m
25/5 2017
Lund

K40
4. Kristina Larsson 14.50,0m

K45
1. Beatrice Christensson 13.31,5m

M35
7. Anders Holm 11.07,9m

M45
3. Mattias Jonsson 9.58,0m
8. Mats Nilsson 11.24,0m
12. Erik Månsson 12.45,6m

M50
8. Jörgen Holmqvist 11.43,8m

65
4. Gunnar Sterner 12.51,2m
7. Magnus Bergh 13.58,6m

M70
5. Ulf Karlström 15.49,3m

M75
2. Åke Jonson 14.07,6m

M80
1. Gunnar Nilsson 15.31,0m

Copenhagen Marathon

Samma helg som många sektionsmedlemmar sprang GöteborgsVarvet hade vi också medlemmar som deltog i Copenhagen Marathon.
Vi har funnit 6 medlemmar i resultatlistan.
Speciellt gjorde Caroline Carlander ett utmärkt resultat.

Copenhagen Marathon
21/5 2017
København, DEN

K25
9. Caroline Carlander 3.12.24 (3.11.52N)

K50
182. Marita Carlberg 5.17.56N

M35
61. Peter Karlström 3.06.32N

M50
123. Martin Johansson 3.33.39N
322. Mats Magnusson 3.55.55N
433. Pehr Carlberg 4.08.22N

GöteborgsVarvet

Många från sektionen deltog som vanligt i GöteborgsVarvet.
Det är också som vanligt svårt att identifiera våra medlemmar i resultatlistan, eftersom inte alla angivit Heleneholm som förening.
Vi tror oss ha funnit 18 medlemmar, men det kan finnas brister i sammanställning.

GöteborgsVarvet
20/5 2017
Göteborg

Halvmarathon

K
463. Anne Erixon 1.44.28
730. Anna Isaksson 1.47.49

K35
15. Annelie Hedenus 1.31.15

K40
1342. Kristina Larsson 2.11.07

K45
280. Beatrice Christensson 1.54.08

M
1194. Simon Strand 1.36.02
1486. Daniel Ekvall 1.38.04
5057. Christian Kvarnerup Larsson 1.55.18

M35
39. Niklas Olausson 1.21.14
227. Anders Holm 1.29.15
617. André Brenner 1.36.55
912. Markus Agard 1.40.05

M45
287. Mats Nilsson 1.34.28
340. Håkan Sandsten 1.35.40

M50
116. Stefan Magnusson 1.33.07
845. Kalle Christoffersen 1.49.25

M55
219. Göran Kvarnerup 1.43.30

M65
3. Tord Svanfelt 1.37.25

Duathlon SM

Förutom alla andra tävlingar deltog Åke Jonson också i årets Duathlon SM och tog ett guld i M75.

Duathlon SM
20/5 2017
Helsingborg

Masters M75
(5 km löpning, 20 km cykel, 2,5 km löpning)
1. Åke Jonson 1.21.04

VDM spjut och kasttävlingar

Vid årets andra kast-VDM samt tillhörande kasttävlingar deltog 5 sektionsmedlemmar.
Vi fick 3 guld genom Klas Fjällrot (M70), Barbro Bengtson (K50) och Helen Gestsson (K55) samt dessutom ett silver.

VDM spjut och kasttävlingar
20/5 2017
Malmö/S-K

Spjut (VDM)

M40 (800 g)
2. Martin Pålsson 28,08

M70 (500 g)
1. Klas Fjällrot 28,69

K50 (500 g)
1. Barbro Bengtson 25,59

K55 (500 g)
1. Helen Gestsson 16,75

Kula

M70 (4,0 kg)
1. Klas Fjällrot 9,54

K50 (3,0 kg)
1. Barbro Bengtson 10,31

K55 (3,0 kg)
1. Helen Gestsson 8,14

Diskus

M45 (2,0 kg)
1. Jonas Forsberg 33,10

K50 (1,0 kg)
1. Barbro Bengtson 29,14

K55 (1,0 kg)
1. Helen Gestsson 15,24

Slägga

M45 (7,26 kg)
1. Jonas Forsberg 38,47

K50 (3,0 kg)
1. Barbro Bengtson 35,90

K55 (3,0 kg)
1. Helen Gestsson 21,50

Vikt

M45 (15,88 kg)
1. Jonas Forsberg 11,73

K50 (7,26 kg)
1. Barbro Bengtson 9,74

K55 (7,26 kg)
1. Helen Gestsson 8,90

S:t Hans Extreme

I det tuffa backloppet S:t Hans Extreme i Lund deltog två sektionsmedlemmar.

S:t Hans Extreme
18/5 2017
Lund

10 km

M
16. Mika Valkama 47.55
79. Magnus Bergh 58.50

Blodomloppet, Malmö

Många sektionsmedlemmar arbetade som funktionärer vid Blodomloppet.
Det blev dock möjlighet för en del av våra medlemmar att delta i tävlingen.
Vi har funnit 15 sektionsmedlemmar i resultatlistorna, men det kan vara fler som har ställt upp för sin arbetsgivare eller på annat sätt gjort det svårt att identifiera dem.
Annelie Hedenus vann 5 km i den kvinnliga klassen och Marina Stoltz blev 2:a på 10 km. Samma placering fick Rickard Andersson på 10 km.

Blodomloppet
16/5 2017
Malmö

10 km

M
2. Rickard Andersson 35.14
16. Alexander Johansson 39.04
23. Simon Strand 39.31
39. Martin Johansson 40.02
74. André Brenner 42.21
170. Markus Nilsson 45.21
239. Pehr Carlberg 47.14
350. Hans Jönsson 49.36

K
2. Marina Stoltz 39.09

5 km

M
4. Sebastian Lenander 17.38
36. Daniel Ekvall 20.51
159. Lars Löfvall 25.30

K
1. Annelie Hedenus 19.17
17. Erica Rönnhage 23.45
583. Marie Liljenberg 31.11

VDM 400 m

VDM 400 gick i  samband med Eslövs AI:s stora arenatävling, Pannkaksspelen.
Vi hade tre deltagare och all tre tog guld i sina klasser.

Pannkaksspelen
13-14/5 2017
Eslöv

14/5

VDM 400 m

K45
1. Beatrice Christensson 79,58 (klubbrekord)

M75
1. Åke Jonson 89,42

M80
1. Gunnar Nilsson 104,76

Lundaloppet

I Lundaloppets resultatlista har vi funnit 10 sektionsmedlemmar.
Kan finnas flera som i så fall inte ställt upp för föreningen.

Lundaloppet
13/5 2017
Lund

10 km

K
6. Caroline Carlander 41.48
18. Lis Örnhed 44.40
97. Beatrice Christensson 50.48

M
36. Niklas Olausson 39.05
69. Simon Strand 40.52
167. Lionel Rieloff 43.40
327. Andreas Axiö Apitzsch 46.35
411. Mats Magnusson 47.52
413. Magnus Hermodsson 47.53
535. Lars-Olof Lindgren 49.15

Salomon Hammer Trail

I det tuffa trail-loppet på Bornholm, Salomon Hammer Trail, vann Sara Ivarsson den kvinnliga klassen på 17 km.

Salomon Hammer Trail
5/5 2017
Hammer, Bornholm, DEN

17 km

K
1. Sara Ivarsson 1.51.48

VDM 800

Vi arrangerade som vanligt VDM 800, där det också ingick klasser för seniorer och ungdomar.
20 sektionsmedlemmar deltog i loppet.
Det blev 7 VDM-guld genom Kristina Larsson (K40), Beatrice Christensson (K45), Ylva Jönsson (K60), Peter Karlström (M35), Håkan Torstensson (M55), Ingvar Olausson (M75) och Gunnar Nilsson (M80). Dessutom blev det 5 silver och 1 brons.

Se fullständig resultatlista här.

Springtime

Vi har funnit 4 sektionsmedlemmar i resultatlistan för Springtime i Helsingborg.
Bäst lyckades Marina Stoltz, som blev 5:a på 10 km.
I Skånes GP blev det en 4:e plats med värdefulla poäng för Marina.

Springtime
6/5 2017
Helsingborg

10 km (kontrollmätt)

K
5. Marina Stoltz 39.32 (4:a i Skånes GP)

M
119. Mikael Yllner 41.47
132. Håkan Sandsten 42.08
950. Christer Lindberg 57.21

Lidingö Ultra 50 km

Magnus Bergh deltog i årets Lidingö Ultra 50 km.

Lidingö Ultra 50 km
7/5 2017
Lidingö

M
115. Magnus Bergh 5.18.51

VDM viktkastning och kasttävling

Årets första kast-VDM genomfördes av MAI på Malmö Stadions kastplan.
VDM gällde denna gång viktkastning och däutöver genomfördes kasttävling i övriga kastgrenar.
I VDM-tävlingen deltog 6 sektionsmedlemmar.
Det blev 3 guld genom Jonas Forsberg (M45), Klas Fjällrot (M70) och Helen Gestsson (K55). Därutöver blev det 2 silver och 1 brons.
Flera av våra medlemmar deltog i de efterföljande kasttävlingarna.

VDM viktkastning och kasttävling
6/5 2017
Malmö S/K

Viktkastning (VDM)

M45 (15,88 kg)
1. Jonas Forsberg 11,72

M65 (9,08 kg)
2. Karl-Gustav Björklund 9,49

M70 (7,26 kg)
1. Klas Fjällrot 10,04

M75 (7,26 kg)
2. Åke Jonson 7,76

K50 (7,26 kg)
3. Barbro Bengtson 10,50

K55 (7,26 kg)
1. Helen Gestsson 7,92

Kula

M65 (5,0 kg)
1. Karl-Gustav Björklund 8,38

M70 (4 kg)
1. Klas Fjällrot 9,57

M75 (4,0 kg)
2. Åke Jonson 7,43

Diskus

M65 (1,0 kg)
1. Karl-Gustav Björklund 24,24

M75 (1,0 kg)
2. Åke Jonson 21,48

Slägga

M45 (7,26 kg)
1. Jonas Forsberg 37,22

M75 (4,0 kg)
2. Åke Jonson 18,51

Spjut

M65 (600 gr.)
1. Karl-Gustav Björklund 20,79

M75 (500 gr.)
1. Åke Jonson 16,79

Vårruset, Malmö

Vårruset i Malmö är en stor tävling, men det är frivilligt om man vill ha tidtagning med chips.
Det är en förutsättning för att komma med i resultatlistan.
Detta gör det svårt att se vilka sektionsmedlemmar som deltog, men vi har funnit 2 medlemmar i resultatlistan.
Bäst lyckades Annelie Hedenus som blev 4:a i loppet.

Vårruset
2/5 2017
Malmö

5 km

4. Annelie Hedenus 19.43
102. Susanne H. Söderberg 25.19

Risenloppet

Vid årets Risenlopp deltog 17 sektionsmedlemmar.
Det blev segrar i 6 tävlingsklasser genom Charlotta Schönbeck (K35), Kristina Larsson (K40), Marie Liljenberg (K45), Tord Svanfelt (M65), Ingvar Olausson (M75) och Gunnar Nilsson (M80).

Risenloppet
1/5 2017
Genarp

10,7 km

K35
1. Charlotta Schönbeck 49.55

K40
1. Kristina Larsson 1.00.36

K45
1. Marie Liljenberg 1.09.25

K60
2. Ylva Jönsson 1.01.03

K motion (10,7 km)
1. Sara Ivarsson 49.40
2. Anne Erixon 50.39

M45
7. Erik Månsson 53.32

M50
3. Martin Johansson 44.04
4. Stefan Magnusson 45.00
5. Mikael Yllner 46.06
6. Jörgen Holmqvist 46.13
9. Lars-Erik Skans 49.35

M55
4. Hans Jönsson 54.34

M65
1. Tord Svanfelt 47.19

M70
2. Ulf Karlström 1.04.36

5 km

M75
1. Ingvar Olausson 24.31

M80
1. Gunnar Nilsson 27.40

Juni

DM/VDM 5.000 m

DM/VDM 5.000 m gick även detta år i Ystad.
13 sektionsmedlemmar deltog, vilket var få även vid denna tävling.
Det blev 3 guld genom Marina Stoltz (K40), Åke Jonson (M75) och Gunnar Nilsson (M80) samt 3 brons.
Marina fick dessutom ett senior-silver för sin tid.

DM/VDM 5.000 m
28/6 2017
Ystad

K40
1. Marina Stoltz 19.03,7 (2:a i seniorklassen)
5. Kristina Larsson 26.26,5

K45
3. Beatrice Christensson 23.17,1

M45
12. Erik Månsson 22.06,5

M50
6. Jörgen Holmqvist 20.02,9
9. Lars-Erik Skans 21.24,9

M65
3. Magnus Bergh 23.11,7
5. Bo-Göran Malmborg 24.27,9
7. Göran von Rosen 26.20,5

M70
3. Ulf Karlström 27.25,2
4. Hans-Ingvar Andersson 28.33,6

M75
1. Åke Jonson 23.40,3

M80
1. Gunnar Nilsson 26.30,4

Kasttävling

Åke Jonson deltog i Heleneholms kasttävling 21 juni.

Kasttävling
21/6 2017
Malmö/S-K

M75

Kula (4,0 kg)
1. Åke Jonson 7,56

Diskus (1,0 kg)
1. Åke Jonson 21,36

Ørestadsløbet

Två sektionsmedlemmar deltog på halvmarathonsträckan vid Ørestadsløbet på Amager.

Ørestadsløbet
21/6 2017
København, DEN

Halvmarathon

M
55. Magnus Bergh 1.43.55
103. Göran von Rosen 2.01.38

VDM 1.500 m

Vid VDM 1.500 på Heden deltog 8 heleneholmare, vilket var ovanligt få.
Men dessa få löpare tog hem 5 guld genom Cecilia Malmberg (K45), Mattias Jonsson (M45), Håkan Torstensson (M55), Åke Jonson(M75) och Gunnar Nilsson (M80). Dessutom blev det ett brons.
Cecilias tid blev ett nytt distriktsrekord i K45.

VDM 1.500 m
18/6 2017
Helsingborg

K40
4. Kristina Larsson 6.56,2

K45
1. Cecilia Malmberg 5.04,3 (distr. rek.)
3. Beatrice Christensson 6.24,2

M45
1. Mattias Jonsson 4.24,0

M55
1. Håkan Torstensson 4.59,5

M75
1. Åke Jonson 6.37,5

M80
1. Gunnar Nilsson 7.32,7

MS
7. Simon Strand 5.07,4

SM-milen

SM-milen gick även 2017 i Stockholm i samband med Sthlm10.
Vi hade 2 deltagare på plats och Åke Jonson tog ett silver i M75.

SM-milen
15/6 2017
Stockholm

M65
7. Magnus Bergh 47.44

M75
2. Åke Jonson 50.45

Malmöloppet

Vi har funnit 17 sektionsmedlemmar i resultatlistan för Malmöloppet.
Kan vara fler eftersom inte alla tävlade med klubbtillhörighethet.
Bäst lyckades Marina Stoltz som blev 4:a i den kvinnliga tävllingsklassen.

Malmöloppet
10/6 2017
Malmö

10 km

Tävlingsklass kvinnor
4. Marina Stoltz 39.26
6. Caroline Carlander 40.50
8. Annelie Hedenus 41.01
16. Beatrice Christensson 51.37
20. Camilla Nilsson 54.55
24. Kristina Larsson 60.31

Tävlingsklass män
25. Mika Valkama 39.18
30. Niklas Olausson 39.26
33. Martin Johansson 39.58
47. Alexander Johansson 44.17 (med barnvagn)
53. Lars Lindgren 46.52
62. Ulf Karlström 59.16
63. Bengt-Åke Jensen 60.04
64. Klas Fjällrot 78.56

Motionsklass män
29. Fredrik Stoltz 41.05
30. Stefan Magnusson 41.12
72. Markus Agard 43.28

Nationaldagskampen i stav (VDM)

Efter flera års uppehåll blev det möjligt att genomföra VDM i stavhopp, som genomfördes i samband med IFK Helsingborgs tävling Nationaldagskampen i stav.
Två av våra medlemmar deltog och båda tog guld, Karl-Gustav Björklund  (M65) och Åke Jonson (M75). Åkes resultat är nytt distriktsrekord.

Nationaldagskampen i stav (VDM)
6/6 2017
Helsingborg

M65
1. Karl-Gustav Björklund 2,52 (klubbrek.)

M75
1. Åke Jonson 1,92 (distr.rek.)

Hildesborgsloppet

10 medlemmar deltog i årets Hildesborgslopp i Landskrona.
Tre klassegrar genom Håkan Torstensson (M55), Åke Jonson (M75) och Gunnar Nilsson (M80).

Hildesborgsloppet
4/6 2017
Landskrona

M45
7. Mats Nilsson 31.56

M50
5. Jörgen Holmqvist 32.05
7. Lars-Erik Skans 34.19

M55
1. Håkan Torstensson 30.46

M65
3. Magnus Bergh 37.14

M70
2. Ulf Karlström 43.28

M75
1. Åke Jonson 37.22
2. Ingvar Olausson 38.07

M80
1. Gunnar Nilsson 45.06

K40
4. Kristina Larsson 43.53

VDM, kula och slägga samt kasttävling

5 medlemmar deltog i VDM och slägga. Jonas Forsberg (M45) tog guld i kula och slägga och Klas Fjällrot (M70) tog också guld i kula och slägga.
Därutöver blev det 3 silver och 2 brons.

VDM i kula och slägga samt kasttävling
3/6 2017
Malmö/S-K

VDM kula

M40 (7,26 kg)
2. Martin Pålsson 8,87

M45 (7,26 kg)
1. Jonas Forsberg 11,51

M70 (4 kg)
1. Klas Fjällrot 9,83

M75 (4 kg)
2. Åke Jonson 7,45

M80 (3 kg)
3. Gunnar Nilsson 6,08

VDM slägga

M40 (7,26 kg)
3. Martin Pålsson 12,60

M45 (7,26 kg)
1. Jonas Forsberg 36,22

M70 (4 kg)
1. Klas Fjällrot 24,77

M75 (4 kg)
2. Åke Jonson 18,02

Diskus (ej VDM)

M45 (2,0 kg)
1. Jonas Forsberg 33,40

Stockholm Marathon

Har funnit 5 sektionsmedlemmar som fullföljt årets Stockholm Marathon.
Lite färre en vanligt, men vi har kanske inte funnit alla.

Stockholm Marathon
3/6 2017
Stockholm

K
120. Lis Örnhed 3.29.27N
(placering i K-klassen. Lis tävlar ju i K35, men den klassen finns inte i Stockholm Marathon)

M
271. Peter Karlström 3.05.59N
(placering i M-klassen. Peter tävlar ju i M35, men den klassen finns inte i Stockholm Marathon)
1713. Simon Hellbe 3.58.00 (3.55.09N)

M50
499. Magnus Hermodsson 3.58.06N

M65
25. Magnus Bergh 3.52.14N
Lars Moberg DNF

Juli

Citadelloppet

9 sektionsmedlemmar deltog i Citadelloppet i Landskrona.
Ingvar Olausson (M75) och Gunnar Nilsson (M80) vann sina klasser.

Citadelloppet
29/7 2017
Landskrona

10 km (kontrollmätt)

M35
4. Johan Westman 41.28

M50
4. Jörgen Holmqvist 42.18

M55
3. Lionel Rieloff 44.16

M65
2. Gunnar Sterner 47.32
3. Bo-Göran Malmborg 52.01

M75
1. Ingvar Olausson 51.12

M80
1. Gunnar Nilsson 58.50

M Motion
15. Håkan Sandsten 41.46 (borde vara 3. i M45)

K Motion
3. Erica Rönnhage 46.44

Veteran-EM

Detta år gick Veteran-EM relativt nära oss, nämligen i Aarhus, Danmark.
Fem medlemmar från sektionen deltog.
Bäst lyckades Åke Jonson (M75) som tog ett brons i tiokamp med nytt nordiskt rekord.
Många goda grenresultat med bl.a. nytt distriktsrekord i stav.
Cecilia Malmberg (K45) deltog i 3 lopp och satte nytt distriktsrekord i samtliga tre.

Veteran-EM
27/7 – 6/8 2017
Aarhus, DEN

Tiokamp

M75
3. Åke Jonson 5.270 p. (nordiskt rekord)
100 m: 16,96, Längd: 2,95, Kula: 7,69 (klubbrek.), Höjd: 1,18, 400 m: 83,21
80 m häck: 20,30w, diskus: 21,82 (klubbrek.), stav: 2,00 (distr.rek.), spjut: 20,12 (klubbrek.), 1.500 m 6.44,06

800 m

K45
Cecila Malmberg 2.29,80 (distr.rek.) (försök)
8. Cecilia Malmberg 2.27,89 (distr.rek.)

M45
Mattias Jonsson 2.08,16 (försök)
9. Mattias Jonsson 2.09,98

1.500 m

K45
7. Cecilia Malmberg 5.01,24 (distr.rek.)

M45
Mattias Jonsson 4.26,59 (försök)
10. Mattias Jonsson 4.26,78

5.000 m

M50
29. Stefan Magnusson 19.43,78

4 km terräng

M50
27. Stefan Magnusson 14.48

Stav

M65
12. Karl-Gustav Björklund 2,40

Triathlon sommaren 2017

Även medlemmar i Långlöparsektionen har genomfört en del triathlontävlingar i sommar.

Trelleborg Triathlon
6/6 2017
Trelleborg

Sprint

K motion
18. Sara Jönsson 1.08.48

M motion
27. Markus Nilsson 1.00.19
55. Hans Jönsson 1.04.55

Karlstad Triathlon
15/7 2017
Karlstad

Olympisk distans

K motion
2. Sara Jönsson 2.56.45

M motion
19. Markus Nilsson 2.39.35
26. Hans Jönsson 2.46.52

Malmö Triathlon
6/8 2017
Malmö

Olympisk distans

K motion
32. Sara Jönsson 2.57.00
61. Susanne H. Söderberg 3.14.30

M motion
87. Markus Nilsson 2.40.31
179. Hans Jönsson 2.54.02

Sprint

K motion
2. Sara Ivarsson 1.09.47
3. Charlotta Schönbeck 1.13.50

Laholmsloppet

Magnus Bergh deltog i Laholmsloppet.

Laholmsloppet
15/7 2017
Laholm

12 km

M
12. Magnus Bergh 55.45

Wallanderloppet

Wallanderloppet i Ystad är alltid ett populärt lopp för våra medlemmar.
I år har vi funnit 18 sektionsmedlemmar.

Wallanderloppet
11/7 2017
Ystad

6 km

K elit
10. Marina Stoltz 24.34
12. Lis Örnhed 25.40
14. Anne Erixon 26.48
21. Beatrice Christensson 28.50
25. Ylva Jönsson 32.16

M Elit
14. Rickard Andersson 20.25
32. Peter Karlström 23.18
35. Håkan Torstensson 23.28
38. Fredrik Stoltz 23.39
40. Håkan Sandsten 23.57
42. Johan Westman 24.02
47. Jörgen Holmqvist 25.49
52. Magnus Bergh 26.52
55. Christian Kvarnerup Larsson 27.35
57. Erik Månsson 27.49
58. Gunnar Sterner 28.25
64. Hans-Ingvar Andersson 33.01
66. Ulf Karlström 34.00

GIFT

GIFT – Genarps IF:s Traillopp.
Här deltog 5 sektionsmedlemmar.

GIFT
8/7 2017
Genarp

c:a 27 km

KS
13. Anna Isaksson 2.49.27

MS
6. Niklas Olausson 2.05.16
19. Alexander Johansson 2.23.47
20. Fredrik Stoltz 2.23.56
24. Anders Holm 2.27.48

Öresundsspelen

Mattias Jonsson deltog även i Öresundsspelen som förberedelse inför VEM i Århus.

Öresundsspelen
7-9/7 2017
Helsingborg

800 m (7/7)

M
6. Mattias Jonsson 2.09,11

Hörby Marknadslopp

Hörby Marknadslopp brukar locka många sektionsmedlemmar och även till Gunnars gemensamma fika efter loppet.
Så var det även i år då 30 medlemmar deltog i loppet.
Ingvar Olausson (M75) vann sin klass. I övrigt fick vi fem andraplatser.

Hörby Marknadslopp
5/7 2017
Hörby

12,6 km

K
5. Sara Ivarsson 55.33
8. Sara Jönsson 63.31

K35
2. Charlotta Schönbeck 57.24

K40
2. Marina Stoltz 51.40

K45
5. Beatrice Christensson 65.53

M
10. Daniel Ekvall 52.57
11. Simon Strand 53.57
13. Christian Kvarnerup Larsson 60.33
14. Marcus Nilsson 61.14

M35
6. Anders Holm 51.44
8. Johan Westman 54.08

M40
2. Rickard Andersson 47.46
5. Fredrik Stoltz 52.11

M45
7. Håkan Sandsten 53.06
14. Erik Månsson 65.12

M50
5. Stefan Magnusson 52.23
7. Jörgen Holmqvist 55.33
11. Lars-Erik Skans 57.38
12. Kalle Christoffersen 61.17

M55
2. Håkan Torstensson 51.53
8. Göran Kvarnerup 57.48
10. Hans Jönsson 63.54

M65
3. Magnus Bergh 58.59
5. Bo-Göran Malmborg 66.30

6,1 km

M70
4. Ulf Karlström 34.45
5. Hans-Ingvar Andersson 35.45
6. Sven-Göran Persson 46.50

M75
1. Ingvar Olausson 29.25
2. Åke Jonson 30.18

Motion 6,1 km
83. Bo Jönsson 39.07

Världsungdomsspelen

Sveriges största arenatävling i friidrott, Världsungdomsspelen, genomfördes på Ullevi i Göteborg.
Mattias Jonsson deltog på 800 och 1.500 m som ett led i träningen inför sommarens Veteran-EM.

Världsungdomsspelen
30/6-2/7 2017
Göteborg/U

M 1.500 m (1/7)
41. Mattias Jonsson 4.29,86

M 800 m (2/7)
46. Mattias Jonsson 2.10,62

Island Run

Island Run var i år en del av Island Games på Gotland.
Loppet innehöll 10 km och halvmarathon och Beatrice Christensson deltog i halvmaran.

Island Run
30/6 2017
Visby

Halvmarathon

K
8. Beatrice Christensson 1.57.41

Solopgangsmarathon

Solopgangsmarathon är en lite speciell tävling på Bornholm som startar kl. 03.00 på morgonen och ger löparna en möjlighet att se soluppgången över Östersjön under loppet.
Magnus Bergh deltog i loppet.

Solopgangsmarathon
2/7 2017
Nexø, DEN

Halvmarathon

M
9. Magnus Bergh 1.45.24N

Båstad Marathon

Fyra sektionsmedlemmar deltog i Båstad Marathon.
En på marathonsträckan och 3 på halvmarathon.
Halvmarathonsträckan uppfyllde inte direkt kraven på ett halvmarathonlopp utan var mera ett terränglopp.

Båstad Marathon
1/7 2017
Båstad

Marathon

K
10. Lis Örnhed 3.58.38

Halvmarathon

K
47. Kristina Larsson 2.14.46

M
28. Simon Strand 1.44.10
30. Daniel Ekvall 1.46.14

Augusti

Midnattsloppet, Stockholm

Vid Midnattsloppet i Stockholm deltog i stort sett samma 3 medlemmar som de senaste åren.

Midnattsloppet
19/8 2017
Stockholm

10 km

KS
2783. Anna Isaksson 47.30N

MS
4870. Christian Larsson 1.22.08N

M45
1206. Kjell Holmstrand 58.54N

Trelleborgsloppet

Vid Trelleborgsloppet deltog 6 sektionsmedlemmar.
Bäst lyckades Marina Stoltz, som genom en 2:a placering tog ytterligare GP-poäng, och ligger nu totalt 3:a när endast 2 GP-lopp återstår.

Trelleborgsloppet
26/8 2017
Trelleborg

10 km (kontrollmätt)

K
2. Marina Stoltz 39.23

M
12. Rickard Andersson 35.52
64. Mats Magnusson 47.02

5 km

K
113. Birgitta Mårtensson 34.47

M
15. Billy Mårtensson 20.51
27. Bo Mårtensson 22.30

Kasttävlingar

Heleneholm har arrangerat några kasttävlingar under senare delen av sommaren.
Några av klubbens veteraner har deltagit.

Kasttävling
9/8 2017
Malmö/S-K

Kula

K50 (3.0 kg)
1. Barbro Bengtson 10,67

Kasttävling
16/8 2017
Malmö/S-K

Diskus

M45 (2,0 kg)
1. Jonas Forsberg 35,06

Veteran-SM, halvmarathon

Årets Veteran-SM i halvmarathon gick i Mariestad.
Sektionen hade endast en deltagare, Åke Jonson (M75), som tog ett guld med nytt klubbrekord.

Veteran-SM, halvmarathon
26/8 2017
Mariestad

Halvmarathon

M75
1. Åke Jonson 1.51.34 (klubbrek.)

Orderinvestloppet

Orderinvestloppet är ett av loppen som ingår i årets GP-tävling.
Två deltagare kom från sektionen.
Marina Stoltz blev 3:a i den kvinnliga klassen och fick värdefulla GP-poäng.

Orderinvestloppet
23/8 2017
Knislinge

K lång, 8,5 km
3. Marina Stoltz 34.08

M lång, 8,5 km
20. Magnus Bergh 37.07

Veteran-SM

Stora Veteran-SM arena gick i år så nära som Karlskrona och hade ett nytt deltagarrekord för VSM.
Trots det var det endast 5 deltagare från sektionen.
Dessa deltog dock med många starter (20).
Allra mest deltog Åke Jonson (M75). Kort tid efter att han deltagit i tiokamp i Veteran-EM, deltog han nu i 12 grenar. Det resulterade i 3 guld (2.000 m hinder, 300 m häck och tresteg) samt 5 silver och 4 brons.
Segerresultatet på 2.000 m hinder innebar ett nytt svenskt rekord.
Ingvar Olausson (M75) tog guld på 800 m och 5.000 m.
Karl-Gustav Björklund (M65) tog silver i stav med samma höjd som segraren.

Veteran-SM arena
18-20/8 2017
Karlskrona

M65

800 m (18/8)
7. Bo-Göran Malmborg 3.06,60

1.500 m (19/8)
4. Magnus Bergh 6.02,15
6. Bo-Göran Malmborg 6.21,06

5000 m (18/8)
5. Magnus Bergh 22.02,27

10.000 m (20/8)
4. Magnus Bergh 44.41,41

Stav
2. Karl-Gustav Björklund 2,60

M75

400 m (20/8)
2. Åke Jonson 87,81

800 m (18/8)
1. Ingvar Olausson 3.11,30
3. Åke Jonson 3.16,63

1.500 m (19/8)
2. Åke Jonson 7.09,98

5.000 m (18/8)
1. Ingvar Olausson 23.44,48
3. Åke Jonson 24.45,77

10.000 m(20/8)
2. Åke Jonson 55.21,54

2.000 m hinder (19/8)
1. Åke Jonson 10.43,10 (svenskt rekord)

80 m häck (20/8)
3. Åke Jonson 30,92w

300 m häck (18/8)
1. Åke Jonson 71,67

Höjd (20/8)
2. Åke Jonson 1,18

Stav (19/8)
2. Åke Jonson 1,90

Tresteg (19/8)
1. Åke Jonson 6,09

Diskus (19/8)
3. Åke Jonson 23,40

Jönköping Marathon

Två av våra medlemmar ställde upp i Jönköping Marathon.

Jönköping Marathon
19/8 2017
Jönköping

M
24. Peter Karlström 3.16.11

K
19. Lis Örnhed 3.44.01

Veteran-DM, del 7

Veteran-DM arena, del 7 genomfördes i Vittsjö.
Endast 3 sektionsmedlemmar deltog men de lyckades ta hem 7 guld genom Åke Jpnson (M75) 200 m, 80 m häck, höjd och diskus, Karl-Gustav Björklund (M65) 100 m häck, höjd och diskus. Därutöver tog Ulf Karlström (M70) silver på 200 m och höjd.

VDM arena, del 7
12/8 2017
Vittsjö

200 m

M70
2. Ulf Karlström 53,08

M75
1. Åke Jonson 38,34

100 m häck

M65
1. Karl-Gustav Björklund 22,66

80 m häck

M75
1. Åke Jonson 20,84

Höjd

M65
1. Karl-Gustav Björklund 1,24

M70
2. Ulf Karlström 1,16

M75
1. Åke Jonson 1,15

Diskus

M65 (1,0 kg)
1. Karl-Gustav Björklund 27,39

M75 (1,0 kg)
1. Åke Jonson 22,61

Prinsens Minne

I årets upplaga av halvmarathonloppet Prinsens Minne deltog 4 sektionsmedlemmar.
Nils H Persson placerade sig främst i M70-klassen.

Prinsens Minne
12/8 2017
Halmstad

KS
5. Caroline Carlander 1.27.31

K45
22. Beatrice Christensson 2.02.15

M45
25. Mats Nilsson 1.35.28

M70
1. Nils H Persson 1.43.18

DM/VDM 10.000 m

16 sektionsmedlemmar deltog i DM/VDM 10.000 m i Trelleborg.
Tre guld genom Lis Örnhed (K35), Marina Stoltz (K40) och Åke Jonson (M75).
Dessutom blev det 3 silver och 1 brons.

DM/VDM 10.000 m
10/8 2017
Trelleborg

K35
1. Lis Örnhed 44.54,4

K40
1. Marina Stoltz 42.10,6

K45
2. Beatrice Christensson 49.39,2

MS
10. Simon Strand 39.37,3
12. Daniel Ekvall 41.23,8

M35
6. Anders Holm 40.01,4
7. Peter Karlström 40.41,0
9. Johan Westman 40.59,1

M40
2. Rickard Andersson 35.19,0

M50
7. Jörgen Holmqvist 42.49,2
10. Lars-Erik Skans 46.48,2

M65
2. Magnus Bergh 45.14,3
3 Tord Svanfelt 45.19,3
4. Gunnar Sterner 47.51,6
5. Bo-Göran Malmborg 51.51,4

M75
1. Åke Jonson 49.20,7

Pålsjöterrängen

En medlem deltog i Pålsjöterrängen i Helsingborg.

Pålsjöterrängen
5/8 2017
Helsingborg

10 km

M
9. Martin Johansson 46.55

Kullaloppet

Kullaloppet – det väl kuperade loppet som är Skånes äldsta långlopp – samlade 5 sektionsmedlemmar.

Kullaloppet
4/8 2017
Rörum

10,6 km

M
14. Håkan Sandsten 45.26
21. Magnus Bergh 48.49

5,2 km

M
19. Christian Larsson 24.18
95. Sven-Göran Persson 43.06

K
4. Anna Isaksson 24.25

Löptävling – 1.000 m

Som vanligt arrangerade IS Göta ett 1.000 m-lopp under sommaren.
En medlem från sektionen deltog.

Löptävling – 1.000 m
3/8 2017
Helsingborg

Heat 1
13. Åke Jonson 4.07,5m (klubbrek.)

September

Malmö Halvmarathon och Malmö Höstmil

8 sektionsmedlemmar fullföljde någon av tävlingarna i Malmö Halvmarathon och Malmö Höstmil.
Tyvärr visades några av de främsta löparna fel väg och sprang åt fel håll ett antal kilometer på halvmarans andra halva. Detta drabbade vår Rickard Andersson.
Bästa placering fick Marina Stoltz med en 5:e plats i den kvinnliga halvmarathonklassen.
Hon var då 3:e bästa skånska tjej och fick välkomna poäng i Skånes GP, långlopp.

Malmö Halvmarathon
30/9 2017
Malmö

K
5. Marina Stoltz 1.27.43
17. Lupita Svensson 1.59.58

M
14. Rickard Andersson 1.32.52 (sprang delvis fel väg)
27. Magnus Hermodsson 1.48.54
30. Bo-Göran Malmborg 1.55.07
37. Göran von Rosen 2.09.11

Malmö Höstmil
30/9 2017
Malmö

K
165. Marita Carlberg 61.34
M
104. Pehr Carlberg 47.2

Berlin Marathon

Har funnit 4 sektionsmedlemmar i resultatlistan för Berlin Marathon.
Kan vara fler eftersom inte alla ställer upp under klubbeteckning.
Hör av er i så fall.

Berlin Marathon
24/9 2017
Berlin. GER

KS
40. Caroline Carlander 3.09.03 (3.07.12N)
K45
869. Beatrice Christensson 4.28.04N
M35
579. Peter Karlström 3.08.40N
M40
572. Alexander Johansson 3.11.49N

Lidingöloppet

Vi har funnit 10 sektionsmedlemmar i de olika resultatlistorna för årets Lidingölopp.
Kan vara fler eftersom inte alla ställer upp med klubbeteckning.
Erica Rönnhage ser ut ha haft en tuff helg i Lidingö och finns på 3 olika resultatlistor, 10 km, 15 km och 30 km.

Lidingöloppet
23-24/9 2017
Lidingö

23/9

30 km

M
370. Niklas Olausson 2.12.31
1741. Mats Nilsson 2.33.57
2098. Håkan Torstensson 2.36.58
2864. Simon Strand 2.44.01
3487. Leif Malmquist 2.48.34
3793. Andreas Axiö Apitzsch 2.50.55
4416. Mats Magnusson 2.55.48
K
1054. Erica Rönnhage 3.01.32

15 km

M
387. Erik Månsson 1.39.59
K
1387 Erica Rönnhage 1.16.48

10 km

M60
19. Magnus Bergh 47.09

24/9

10 km – Rosa Bandet-loppet
460 Erica Rönnhage 58.27

Copenhagen Half Marathon

Det blev en dramatisk upplösning av Copenhagen Halfmarathon.
Ett våldsamt åskväder drog in med tillhörande skyfall.
Minst två deltagare träffades av blixten.
Loppet avbröts och vidare tävlande ställdes in. De som hunnit ta sig i mål innan åskvädret slog ut tidtagningen har fått sin tid i en resultatlista.
I denna finner vi 2 sektionsmedlemmar.

Copenhagen Half Marathon
17/9 2017
København, DEN

K25
26. Caroline Carlander 1.29.54
M65
3. Magnus Bergh 1.35.59N

VSM Femkamp

Vid VSM i femkamp i Ludvika tog Åke Jonson guld i M75.

VSM Femkamp
16/9 2017
Ludvika

M75
1. Åke Jonson 2.530 poäng
(282 1964 36,80 2077 6.41,49)

Löparfesten

Löparfesten i Falsterbo har många olika sträckor.
På halvmarathon-listan har vi funnit 3 sektionsmedlemmar.
Bäst gick det för Marina Stoltz som blev 2:a i den kvinnliga klassen.
Vi kan också nämna att Triathlonsektionens Sebastian Björklund vann den manliga klassen.
4 sektionsmedlemmar har vi funnit i 10 km-loppet.
1 sektionsmedlem har vi funnit i 5 km-loppet

Löparfesten
16/9 2017
Skanör-Falsterbo

Halvmarathon

K
2. Marina Stoltz 1.28.52
8. Erica Rönnhage 1.41.30
M
85. Göran von Rosen 2.09.34

10 km

K
11. Anne Erixon 46.57
31. Beatrice Christensson 52.04
M
8. Niklas Olausson 37.32
75. Mats Magnusson 47.58

5 km

M
11. Stefan Magnusson 19.54

Borstahusloppet

Borstahusloppets halvmarathonsträcka var årets DM/VDM.
Här deltog 8 sektionsmedlemmar i ett blåsigt Landskrona.
Det blev 2 guld genom Mka Valkama (M40) och Åke Jonson (M75).
Därutöver blev det 1 silvermedalj och 3 bronsmedaljer.

Borstahusloppet
10/9 2017
Landskrona

Halvmarathon (DM/VDM)

M40
1. Mika Valkama 1.25.53
M45
3. Mats Nilsson 1.36.18
M50
5. Jörgen Holmqvist 1.38.45
M55
2. Håkan Torstensson 1.31.11
4. Lionel Rieloff 1.39.04
M65
3. Magnus Bergh 1.40.32
M75
1. Åke Jonson 1.52.27
K45
3. Beatrice Christensson 2.04.18

Veteran-SM, kastmångkamp

2 medlemmar deltog i Veteran-SM i mångkamp i Bottnaryd.
Barbro Bengtson tog silver i K50 och Helen Gestsson brons i K55.

Veteran-SM, kastmångkamp
9/9 2017
Bottnaryd

K50
2. Barbro Bengtson 3.123 p.
K55
3. Helen Gestsson 2.450 p.

Médoc Marathon

Två sektionsmedlemmar deltog i Médoc Marathon.
Loppets fokus är mer på upplevelse och tiderna får ses i det perspektivet.

Médoc Marathon
9/9 2017
Médoc, FRA

K
Anna Isaksson 5.49.21
M
Christian Kvarnerup Larsson 5.49.22

Varvetmilen, Malmö

När vi för andra året arrangerade Varvetmilen deltog 4 sektionsmedlemmar.
Många var engagerade som funktionärer eller deltog i andra lopp under helgen.
Caroline Carlander vann den kvinnliga klassen på en tid under 40 min.

Varvetmilen
9/9 2017
Malmö

10 km (kontrollmätt)

K
1. Caroline Carlander 39.35
8. Sara Jönsson 47.29
M
11. Håkan Sandsten 40.53
35. Göran Kvarnerup 44.30

VDM kastmångkamp

Vid VDM i kastmångkamp deltog 5 sektionsmedlemmar.
Det blev 4 guld genom Barbro Bengtson (K50), Helen Gestsson (M55), Jonas Forsberg (M5) och Klas Fjällrot (M70). Åke Jonson tog ett slver i M75.

VDM kastmångkamp
02/09 2017
Malmö/S-K

K50
1. Barbro Bengtson 3.433 p.
K55
1. Helen Gestsson 2.046 p.
M45
1. Jonas Forsberg 2.989 p.
M70
1. Klas Fjällrot 2.440 p.
M75
2. Åke Jonson 2.026 p.

Väckelsångsloppet

En sektionsmedlem deltog i Väckelsångsloppet.

Väckelsångsloppet
27/8 2017
Väckelsång

18.400 m

M
27. Lionel Rieloff 1.26.02

Midnattsloppet, Malmö

Vi har funnit 4 sektionsmedlemmar i resultatlistan för Midnattsloppet i Malmö.
Kan vara fler eftersom inte alla ställer upp med klubbnamn.

Midnattsloppet
2/9 2017
Malmö

10 km

M35
48. Andreas Axiö Apitzsch 43.28N
65. Markus Agard 44.31N
M45
165. Kjell Holmstrand 55.14N
M70
14. Klas Fjällrot 1.15.37N

Helsingborgs Marathon

Vi har funnit 2 medlemmar i resultatlistan för årets Helsingborg Marathon.

Helsingborg Marathon
2/9 2017
Helsingborg

M
32. Anders Holm 3.14.05N
319. Lennart Hagmar 4.15.23N

Oktober

Yddingeloppet

En stor del av sektionens medlemmar arbetade som funktionärer under Yddingeloppet, men det blev ändå möjlighet för 10 medlemmar att delta i tävlingen.
Tre klassegrar genom Marina Stoltz (K40), Ingvar Olausson (M75) och Gunnar Nilsson (M80).
Vi kan också nämna att Trisektionens Johan Ewald vann M45-klassen.

Yddingeloppet
29/10 2017
Torup

K40 (12 km)
1. Marina Stoltz 50.31

K45 (12 km)
4. Beatrice Christensson 67.54

MS (12 km)
12. Axel Billström 57.55

M40 (12 km)
2. Rickard Andersson 44.55
9. Martin Ulriksson 52.01

M45 (12 km)
9. Lars Lindgren 58.32

M50 (12 km)
5. Stefan Magnusson 52.18

M75 (6 km)
1. Ingvar Olausson 30.39
2. Åke Jonson 30.58

M80 (6 km)
1. Gunnar Nilsson 37.18

VSM Terräng

Pä samma sätt som flera gånger tidigare gick årets VSM i terräng dagen före Yddingelopp, vilket medförde få deltagare från sektionen.
Två sektionsmedlemmar kom till start.

VSM terräng
28/10 2017
Flemingsberg

M65 (4 km)
10. Magnus Bergh 19.46

M75 (4 km)
4. Åke Jonson 21.59

Helsingborgs Terränglopp

Helsingborgs Terränglopp var i år också terräng-DM och finallopp i Skånes GP, långlopp.
Totalt 19 heleneholmare deltog.
Det blev 4 individuella guld ocg 1 lagguld genom Marina Stoltz (KS 8 km), Maria Wester (K50), Håkan Torstensson (M50), Ingvar Olausson (M75) och laget i M60+.
Därutöver blev det 3 silver och 3 brons individuellt samt 2 lagbrons.
Marina Stoltz blev 3:a totalt i årets Skånes GP, långlopp.

Helsingborgs Terränglopp
(Terräng-DM)
22/10 2017
Helsingborg

KS (4 km)
5. Anna Eriksmo (Tri-sektionen) 16.12

KS (8 km)
1. Marina Stoltz 33.14

K40 (4 km)
2. Marina Stoltz 15.18
8. Kristina Larsson 21.54

K45 (4 km)
5. Beatrice Christensson 20.12

K50 (4 km)
1. Maria Wester (Tri-sektionen) 17.45

MS (8 km)
6. Simon Strand 32.46
9. Daniel Ekvall 35.31

M40 (8 km)
8. Pontus Kastberg 33.39

M45 (8 km)
3. Johan Ewald (Tri-sektionen) 30.00

M50 (8 km)
5. Stefan Magnusson 33.28
6. Jörgen Holmqvist 33.50

M55 (8 km)
1. Håkan Torstensson 32.46

M65 (4 km)
2. Magnus Bergh 17.46
3. Gunnar Sterner 18.29
5. Bo-Göran Malmborg 20.19

M70 (4 km)
3. Ulf Karlström 23.14

M75 ( 4 km)
1. Ingvar Olausson 19.58
2. Åke Jonson 20.09

Lagtävlingar

KS (4 km)
4. Heleneholms IF 49.14
– Marina Stoltz
– Anna Eriksmo
– Maria Wester

MS (4 km)
9. Heleneholms IF, lag 1 56.11
– Magnus Bergh
– Gunnar Sterner
– Ingvar Olausson
11. Heleneholms IF, lag 2 1.03.40
– Åke Jonson
– Bo-Göran Malmborg
– Ulf Karlström

‘MS (8 km)
6. Heleneholms IF, lag 1 1.35.30
– Johan Ewald
– Håkan Torstensson
– Simon Strand
9. Heleneholms IF, lag 2 1.40.56
– Stefan Magnusson
– Pontus Kastberg
– Jörgen Holmqvist

K vet (4 km)
3. Heleneholms IF 53.14
– Marina Stoltz
– Maria Wester
– Beatrice Christensson

M vet 35-55 (8 km)
5. Heleneholms IF 1.36.13
– Johan Ewald
– Håkan Torstensson
– Stefan Magnusson

M vet 60+ (4 km)
1. Heleneholms IF, lag 1 56.11
– Magnus Bergh
– Gunnar Sterner
– Ingvar Olausson
3. Heleneholms IS, lag 2 1.03.40
– Åke Jonson
– Bo-Göran Malmborg
– Ulf Karlström

VSM marathon

Årets Veteran-SM i marathon genomfördes i samband med Solvikingarnas Göteborgs Marathon.
tre sektionsmedlemmar deltog och alla tog medalj i sina respektive klasser.
Marina Stoltz tog guld i K40 och blev totalt 2:a i loppet.
Åke Jonson tog guld i M75 och Magnus Bergh tog silver i M65.

VSM marathon
(Göteborgs Marathon)
14/10 2017
Göteborg

K40
1. Marina Stoltz 3.03.23 (2:a totalt)

M65
2. Magnus Bergh 3.32.26

M75
1. Åke Jonson 4.25.53

Skrylle Challenge

Två sektionsmedlemmar deltog i Björnstorps IF:s nya tävling Skrylle Challenge – ett traillopp.

Skrylle Challenge
14/10 2017
Skrylle

26 km

Män
6. Niklas Olausson 1.56.25
31. Alexander Johansson 2.10.01

November

Kristianstad Trail

Tre sektionsmedlemmar deltog i Kristianstad Trail.

Kristianstad Trail
26/11 2017
Kristianstad

26 km

M
31. Håkan Sandsten 2.23.01
67. Magnus Bergh 2.43.44

12 km

M
9. Mattias Jonsson 58.28

Valencia Marathon

Mats Nilsson deltog i Valencia Marathon.

Valencia Marathon
19/11 2017
Valencia, ESP

M 45
1278. Mats Nilsson 3.44.49N

Inomhustävling – stående längdhopp

Utomhussäsongen går mot sitt slut och nu började inomhussäsongen med en tävling i stående längdhopp, som inte arrangerats på många år.
Totalt 18 deltagare.
Sektionen hade två deltagare och båda vann sina klasser.

Inomhustävling
11/11 2017
Malmö/A

Stående längdhopp

M75
1. Åke Jonson 1,81

M85
1. Bure Elfström 1,76

Veterancup-avslutning

Handikapptävlingen vid årets Veterancupsavslutning genomfördes som en tvåmannastafett med tre varv vardera på samma bana som används vid Skånska Energistafetten. Huvudtävlingen var dock ändå de sammanlagda individuella tiderna korrigerade med åldersfaktorer.
Håkan Torstensson ingick i det segrade stafettlaget tillsammans med med Björnstorps IF:s Katarina Hansson.
I HC-tävlingen segrade Eva Lönnqvist, Ystads IF med Håkan Torstensson på 4:e och Gunnar Nilsson på 5:e plats.

I årets Veterancup fick vi 5 guld genom Lis Örnhed (K35), Beatrice Christensson (K45), Håkan Torstensson (M55), Ingvar Olausson (M75) och Gunnar Nilsson (M80). Dessutom blev det 2 silver och 3 brons, dvs. totalt 10 medaljer, vilket var ju vårt mål i årets Verksamhetsplan.
Heleneholms IF blev också överlägset bästa förening när det gällde totala antalet Vcup-poäng.

Skanneloppet

Vid Skanneloppet deltog 15 sektionsmedlemmar.
Håkan Torstensson (M55) och Åke Jonson (M75) segrade i sina respektive klasser.

Skanneloppet
4/11 2017
Åstorp

MS (16,8 km)
4. Simon Strand 1.14.41
6. Daniel Ekvall 1.27.45

M35 (16,8 km)
2. Niklas Olausson 1.06.38

M40 (16,8 km)
6. Pontus Kastberg 1.16.08

M45 (16,8 km)
4. Mats Nilsson 1.15.03

M50 (16,8 km)
5. Stefan Magnusson 1.13.12
6. Lars-Erik Skans 1.19.14
7. Jörgen Holmqvist 1.21.54

M55 (7,1 km)
1. Håkan Torstensson 28.57

M65 (7,1 km)
2. Magnus Bergh 33.13

M70 (3,9 km)
4. Sven-Göran Persson 31.58

M75 (3,9 km)
1. Åke Jonson 19.39
2. Ingvar Olausson 19.54

K45 (7,1 km)
3. Beatrice Christensson 37.11

Motion (7,1 km)
66. Erik Månsson 37.44

December

Sylvesterloppet, Göteborg

En sektionsmedlem deltog i ett av Sveriges största Sylvesterlopp 2017, nämligen det i Göteborg.

Sylvesterloppet, Göteborg
31/12 2017
Göteborg

10 km

Män
46. Magnus Håkansson 38.01